Historia polskich startów na EFC

Historia startów polskich drużyn na European Flyball Championships sięga roku 2008 i aż do 2013 dotyczy tylko jednego polskiego klubu, Unleashed Flyball Team.

Pierwszy rok, na najważniejszej flyballowej imprezie w Europie, to już pierwsze podium i 3. miejsce obu wystawionych składów Unleashed, Alfy i Bety. W formule Round Robin, Alfa zdobywa 3. miejsce w swojej dywizji, Beta, drugie.

Przez 2 kolejne lata polskie drużyny nie stają na podium.

W 2011 Unleashed odnosi sukcesy, skład Beta zdobywa 2. miejsce w dywizji 11, w Speed Trial oraz w Double Elimination. Alfa, wygrywa ST w dywizji 2.

2012, to EFC w Anglii, gdzie Blade Runners Unleashed zajmuje 4. miejsce w DE, za to wygrywa formułę Speed Trial w dywizji 1. [w której startuje pierwszy raz] – 16,34 s, co jest najszybszym czasem całego turnieju.

Kolejny rok, 2013, to WiceMistrzostwo Europy dla Blade Runners oraz powtórzenie sukcesu sprzed roku w Speed Trial. Road Runners zgarniają wszystko w swojej 12. dywizji – wygrywają obie formuły turnieju.

W 2014 roku do Francji jedzie dodatkowo klub GYPSIES, który jako debiutant na EFC staje na 2. stopniu podium w dywizji 8. W ST GYPSIES również plasują się na drugiej pozycji.

Unleashed, po raz pierwszy wystawia aż 3 składy, zdobywając drużyną Blade, Mistrzostwo Europy oraz wygrywając Speed Trial pobijając przy okazji rekord Europy – 16,07 s! Drużyna Road Runners zdobywa 3. miejsce w dywizji 5. oraz 2. miejsce w Speed Trial, a Space Runners 2. miejsce w Speed Trial dywizji 4.

Rok 2015 i bliskość zachodniego sąsiada, zachęcają polskie drużyny do startów. 4 kluby wystawiają w sumie aż 7 składów. Unleashed broni tytułu Mistrza Europy!!!, pokonując barierę 16 sekund jako pierwsza drużyna podczas EFC – 15,96 s, uzyskując tym biegiem również rekord Europy. Składem, Road Runners, Unleashed staje na 3. miejscu podium dywizji 2. Piątą dywizję wygrywa drużyna Manic PSYchosis, a Old School Gypsies w Speed Trial zajmuje 3. miejsce w dywizji 4.

2016, to EFC na Wyspach Brytyjskich , w związku z odległością na turniej trafia tylko Unleashed, ale dwoma składami. Blade Runners zdobywa WiceMistrzostwo Europy.

Kolejny rok, to czwarta wizyta Polaków na EFC w Belgii. Polskę tradycyjnie reprezentuje Unleashed, tym razem jednym składem, Fractale dwoma oraz drużyna Flash Mob. Pierwszy raz tytuł Mistrza Europy trafia do Fractal International Affair!

Rok 2018 to przełom dla Polskiego Flyballu – Mistrzostwa Europy odbywają się w Sopocie, a organizatorem jest Mistrz z roku ubiegłego – Fractal Flyball Team. Startuje większość polskich klubów, a przynajmniej na turnieju zjawiają się reprezentanci wszystkich polskich teamów. 12, to absolutny rekord polskich składów na EFC. Fractale, najszybszym swoim składem, stają na 3 miejscu podium w 1. dywizji, a drugą drużyną plasują się zaraz za zwycięzcami dywizji 2. Z polskich drużyn sukces odnosi także Wrocławki WOOF, zdobywając 2. miejsce dywizji 7.

Podsumowanie:

  • Polskie drużyny 16 razy stawały na podium Mistrzostw Europy.
  • Tytuł Mistrza Europy wywalczyliśmy 3 razy, WiceMistrza 2, a II WiceMistrza raz.
  • Dwukrotnie pobiliśmy rekord Europy podczas EFC – Blade Runners Unleashed.
  • Rekordowo, 12 drużyn z Polski, wystartowało z na jednym z turniejów EFC [Sopot, EFC 2018].
  • Unleashed Flyball Team 11 lat z rzędu startuje w Mistrzostwach Europy – teraz to już dwunasty raz!

Co przyniesie EFC 2019?! Historia pisze się dalej.

Za wszystkie polskie drużyny trzymamy bardzo mocno kciuki i  życzymy sukcesów!!! Postaramy się Wam relacjonować wyniki polskich ekip.

BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!