Relacja z Fractal Flyball Cup VI

Od ostatnich zawodów minęło już sporo czasu, ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale i pora na relację turnieju zorganizowanego przez Fractal Flyball Team.

Podium dywizji 1. Foto: Agnieszka Tandecka
Podium dywizji 2. Foto: Agnieszka Tandecka

Fractal Flyball Cup VI (FFC) odbył się 22-23 sierpnia na obiekcie sportowym Gdańskiego Ośrodka Sportu. Dla niektórych polskich drużyn miały to być już szóste zawody w 2020, niestety COVID popsuł flyballowe plany na ten rok.

Chyba nigdy aż tak nie stęskniliśmy się za FLYBALLEM! Zawody oryginalnie zaplanowano na 25 kwietnia, ale musieliśmy poczekać dodatkowe 119 dni na pierwsze zawody w 2020. Wyczekiwaliśmy również rywalizacji ze względu na liczne zmiany w polskim flyballu – począwszy od nowego pomiaru psów po obniżenie wysokości hopek i nową minimalną wysokość dzięki, której nasze najmniejsze pieski miały szanse pobiegać na 15 cm!

W turnieju wzięło udział 11 drużyn, które utworzyły dwie dywizje.
Sobotnia rywalizacja odbyła się w formule Speed Trial z jednym falstartem na mecz. W niedzielę tradycyjnie pobiegaliśmy w formule Double Elimination.

Pierwszego dnia pogoda kilkukrotnie przeganiała nas z ringu, jednak udało się przebiec wszystkie mecze i zakończyć rywalizację o przyzwoitej porze. Niedziela przed 8 rano postraszyła nas deszczem, ale potem już nic nam nie przeszkodziło.

Rekordy
Spodziewaliśmy się, że padną nowe rekordy i nie jesteśmy rozczarowani. Być może przyczyniła się do tego nowa wysokość przeszkód, bowiem większość psów biega teraz na niższych hopkach. Przy tej okazji warto wspomnieć, że sędziowie napracowali się przy pomiarze – na 64 zgłoszonych psów, zmierzono aż 45!

4 drużyny pobiły swoje dotychczasowe rekordy.
✔️ Speed Hunters Avada Kedavra – startujących dopiero drugi raz w turnieju flyballowym z 36,36 s na 19,68 s
✔️ Dzikie Gziki – z 20,35 s na 18,50 s
✔️ Reinforced Concrete – z 18,32 s na 17,37 s
✔️ Ultra Flyball Team – z 18,03 s z 17,71 s

Powroty i debiuty
Po dłuższej przerwie do rywalizacji wróciła olsztyńska ekipa Lospiesos Bandits – ostatnio wystąpili w 2018 roku. Z kolei w debiutanckim składzie Ready-Mix Concrete wystąpiły 2 psy, które odpoczywały od flyballa 5 lat.
Pojawiło się też wielu debiutantów zarówno wśród psów, jak i ludzi. Naliczyliśmy aż 16 psich debiutantów i 4 nowych boksowych – wszyscy to panowie. Za liczenie debiutujących handlerów nawet się nie zabraliśmy.

Nagrody
Oprócz nagród za podium Fractale przygotowali dwa specjalne, indywidualne wyróżnienia:
✔️ dla 6 najszybszych psów turnieju: Kent i Pepper ex aequo wybiegali najlepszy czas – 3.66 s. Kolejni byli Trip, Jabol, Wafel i Zet.
✔️ dla height dogów biegających w najszybszych drużynach w każdej dywizji.
ZSF – o czym pisaliśmy już wcześniej – również przygotował nagrody od Game Dog. Wręczyliśmy je dwóm drużynom, po jednej z każdej dywizji, które „najbardziej” poprawiły swój dotychczasowy rekord. I tak w pierwszej dywizji Dzikie Gziki pobiegły szybciej o 1,85 sek., a w drugiej Speed Hunters o spektakularne 16,68 sek.

Nagrody od ZSF i Game Dog. Foto: Adrianna Lewandowska

Sędziowie
Obie dywizje sędziowane były pod nadzorem. Organizatorzy sami postanowili się doszkolić i tak w pierwszej dywizji jako sędzia główny swoich sił próbowała po raz pierwszy Monia pod okiem Tima, jednego z koordynatorów sędziów ZSF. W drugiej zaś Janek pod okiem naszego gościa z Czech – Jíříego.
Wśród sędziów liniowych również pojawiło się kilku adeptów. Bez swojej drużyny przyjechały specjalnie z Wrocławia Agnieszka i Justyna. Uczyli się także Mirek oraz nasza redakcyjna koleżanka – Kamila. Pozostałymi sędziami liniowymi byli Krzysztof, Sandra, Agnieszka i Agata.
Wszystkim sędziom oraz adeptom dziękujemy za zaangażowanie, a za tych ostatnich trzymamy kciuki.

Sędziowie. Foto: Adrianna Lewandowska

Wyniki
Wyniki Speed Trial dywizja 1 i dywizja 2.
Drabinka z Double Elimination dywizja 1 i dywizja 2.

Wyniki turnieju

Inne wyniki i rankingi poturniejowe.

FFC otworzył cykl tegorocznego Pucharu Polski – Mank Cup. Cykl zakończy warszawski turniej Warsaw Flyball Cup 2020.

Mank Cup 2020
Punkty Flyball. Pełen ranking tu.
Tytuły Flyball. Pełen ranking tu

Dziękujemy Mank za wsparcie, firmie Game Dog za nagrody na konkurs ZSF, a organizatorowi – Fractal Flyball Team – za kolejne świetnie zorganizowane zawody.

Czekamy na nadchodzące już wielkimi krokami zawody Warsaw Flyball Cup 2020. Widzimy się już 26 września w Zielonkach pod Warszawą z 12 drużynami!