Historia Flyball w Polsce

Początki

Flyball w Polsce, wbrew powszechnemu mniemaniu, ma długą historię. Sport ten zaistniał w naszym kraju w formie zawodów w roku 1998. Odbyły się wówczas I Otwarte Mistrzostwa Polski.

Do 2004 roku prym w zawodach wiodła drużyna gospodarzy Mistrzostw – The Borders. W 2005 roku Mistrzostwo Polski zdobyła drużyna Hop Trop z Czech. W latach 2006 i 2007 padły łupem wrocławskiej drużyny Woof. W ostatnich wspomnianych zawodach drugie miejsce zajęła drużyna DiscBusters!, która była protoplastą Unleashed.
W latach 2008 – 2011 nie rozgrywano w Polsce zawodów flyballowych. W tym czasie były aktywne dwie drużyny, Woof i warszawska – Unleashed, które realizowały ambicje sportowe startując w zawodach poza granicami Polski.

Zawody w Polsce

Zawody flyballowe przywrócono w naszym kraju w roku 2012 za sprawą inicjatywy Dog Games. Do roku 2016 rozgrywano trzy turnieje flyball rocznie.

W roku 2014 został zarejestrowany Związek Sportu Flyball. Pierwsze zawody pod jego egidą zostały rozegrane w roku 2015.

Do końca 2021 roku pod patronatem ZSF odbyło się 28 turniejów, których organizacji podjęły się polskie kluby: Unleashed Flyball Team (8), Fractal Flyball Team (10), Ultra Flyball Team (4), Los Piesos (1), Rude Dogz (1), Warsaw Bullets (2), Synergy Flyball Team (1), Dzikie Gziki (1).

Od 2019 roku turnieje pod patronatem ZSF wchodzą w cykl corocznego Pucharu Polski – Mank Cup.

We wrześniu 2021, po 14 latach przerwy, rozegrano Mistrzostwa Polski, które na stałe mają wejść do kalendarza polskich imprez flyballowych. W grudniu ’21 w Poznaniu rozegrane zostały pierwsze w Polsce halowe zawody na matach.

W sierpniu 2018 roku w Sopocie odbyła się coroczna, największa impreza flyballowa w Europie – Mistrzostwa Europy we Flyballu (EFC). Organizatorem tego wydarzenia był Fractal Flyball Team. Do dnia dzisiejszego były to najwyższej rangi zawody pod patronatem ZSF.

Największe sukcesy polskiego flyballu

Zdobycie przez Blade Runners Unleashed Flyballowego Mistrzostwa Europy w roku 2014 we Francji i utrzymanie tego tytułu w 2015 roku w Niemczech.

Zdobycie przez Fractal International Affair Mistrzostwa Europy we Flyballu w roku 2017 w Belgii.

Na arenie międzynarodowej oprócz wyżej wymienionych drużyn sukcesami mogą pochwalić się Woof oraz Psychosis.

Aktualny rekord Polski 14,84 s. należy do drużyny Fractal International Affair, ustanowiony na Fractal Flyball Cup X w Gdańsku w 2021 r.