UWAGI DLA KAPITANÓW I CZŁONKÓW DRUŻYN

Po ostatnich zawodach zebraliśmy kilka spostrzeżeń / uwag, które chcielibyśmy Wam przekazać. Poniżej przedstawiamy sytuacje wraz z naszymi wyjaśnieniami.

  1. Obie drużyny wystartowały, drużyna A popełnia błędy i widzi, że praktycznie przegrała, więc nie puszcza ostatniego psa. Drużyna A bez względu na wynik wyścigu musi dokończyć swój wyścig tj. wypuścić wszystkie 4 psy, ma prawo podjąć decyzję o nie poprawianiu błędów, ale podstawowy skład 4 psów musi pokonać tor.
    Chodzi generalnie o zachowanie zasad fair play i równe zmęczenie psów obu drużyn.
  2. Zaczyna się wyścig, drużyna A startuje psa nr 1, ale pies z jakichś względów zatrzymuje się przed linią startu/mety tzn. NIE PRZECINA LINII STARTU/METY i np. biegnie do miski z wodą. Co wówczas ?
    W tym przypadku najważniejszy jest fakt, że pies nr 1 nie przeciął linii startu/mety, czyli nie rozpoczął swojego biegu. Drużyna A może zatem zabrać psa nr 1, wystartować psa nr 2, potem 3 i 4, a na końcu wypuścić psa nr 1. Czyli drużyna A pobiegnie w ustawieniu 2,3,4,1. I tu UWAGA w razie jakichkolwiek błędów, błędy te muszą być poprawiane właśnie w takiej kolejności w jakiej faktycznie drużyna pobiegła. Są oczywiście inne możliwości biegnie pies 1, pies 2, pies 3 leci do miski, więc drużyna puszcza psa 4, a po nim psa 3. Decydujący tutaj generalnie jest fakt czy pies przeciął czy nie przeciął linii startu/mety
  3. Pies A (piszę A, bo nie musi to być tylko pies nr 1) wystartował, dobiegł do boksu, a następnie z jakichś powodów uciekł z toru. Oczywiście pies A będzie miał zaznaczony błąd, a co z psem B ???
    Zgodnie z punktem 1.8.5.a Regulaminu “Drugi pies ma prawo przekroczyć linię startu/mety (….) dopiero w momencie kiedy pierwszy pies przekroczy linię startu/mety jakąkolwiek częścią ciała. Zasada ta jest stosowana wobec wszystkich 4 psów..” jeśli pies A ucieknie z toru to oczywiste jest, że nie przekroczy linii startu/mety, a zatem pies B będzie miał zaznaczony falstart. Czyli oba psy będą miały zaznaczony błąd.

Koordynatorzy ds. Sędziowskich
Anka i Tim