EFC nowe zasady wyliczania BO

7 czerwca upływa termin zgłaszania drużyn na EFC 2015. W związku z tym chcemy przybliżyć zasadę wyliczania czasu Break-out dla dywizji.

W roku 2014 w trakcie Mistrzostw Europy we Flyballu wprowadzone zostały po raz pierwszy nowe zasady określania czasu break-out dla dywizji . Zasady te dotyczą na razie wyłącznie Mistrzostw Europy. Przedstawiamy je poniżej ze względu na to, że polskie drużyny planują start na EFC.
Z wyjątkiem dywizji 1, we wszystkich pozostałych dywizjach czas break-out określany jest wg następującej zasady:

najlepszy zgłoszony czas dla danej dywizji minus tzw. margines break-out*

*margines break-out wyliczany jest w następujący sposób:

najlepszy zgłoszony czas dla danej dywizji minus rekord Mistrzostw Europy (obecnie jest to 16,07) podzielone przez cztery (4)

Brzmi to na dość skomplikowany system, ale jak przedstawi się go na przykładzie to pewnie łatwiej będzie zrozumieć:


PRZYKŁAD 

Załóżmy, że czas zgłaszany przez drużynę wynosi 18 sek. i przyjmijmy, że jest to najlepszy czas w danej dywizji. Jak zatem wyliczymy sobie czas break-out dla naszej dywizji


najlepszy zgłoszony czas dla danej dywizji = 18 sek.

margines break-out = (18-16,07)/4


18 – (18-16,07)/4 = 18 – 0,48 = 17,52 sek.


Czyli dla danej dywizji czas break-out wyniesie 17,52 sek.

  • Im wyższy czas zgłaszany przez drużynę tym margines break-out jest większy, jednak nie może on przekroczyć 1 sek.

I tu kolejny przykład.

Czas zgłaszany przez drużynę 21 sek.
margines break-out wynosi (21-16,07)/4 = 1,23, ale od najlepszego zgłoszonego czasu dla danej dywizji zostanie odjęta 1 sek.

21 – (21-16,07)/4 = 21 – 1,23 = czas break-out dla dywizji wynosi 20sek. !!!


Należy też pamiętać, że na Mistrzostwach Europy sędziowie będą zwracać uwagę na krosy jakie robią drużyny – chodzi o to, żeby szybsze drużyny nie zgłosiły się do wolniejszych dywizji z myślą o łatwym zwycięstwie, a jednocześnie broniąc się przed zrobieniem break-outu i wypadnięciem z turnieju robiły duże krosy.

Jeśli suma krosów drużyny będzie większa niż 1 sek. to drużyna musi się liczyć z tym, że sędzia główny danej dywizji zacznie się dokładnie takiej drużynie przyglądać. Jeżeli uzna, że duże krosy są celowe, drużyna może przegrać wyścig. Jest to reakcja na niedobre doświadczenia z ubiegłych lat, kiedy to niektóre drużyny grały nie fair.