Związek Sportu Flyball – pierwszy sezon

Związek Sportu Flyball ma za sobą pierwszy sezon, pora zatem na podsumowanie.

Związek tworzy 76 członków, mamy zarejestrowanych 12 drużyn z 8 klubów, wyścigową licencję flyballową uzyskało 86 psów.

Wyszkoliliśmy pięcioro sędziów głównych oraz siedmioro sędziów liniowych.

Pod egidą ZSF zorganizowano trzy turnieje, w dwóch z nich brały udział drużyny zagraniczne.

Tak wyglądają suche fakty, pozwólcie mi jednak na garść refleksji.

Gdy w roku 2007 odbywały się ostatnie oficjalne zawody organizowane przez ZKWP, flyballowy rekord Polski był na poziomie 21.5 sekundy. W roku 2015 na zawodach Dog Games Fall WSZYSTKIE drużyny, a było ich 10, biegały szybciej. Rekord Polski AD 2015 dzięki Unleashed Blade Runners powędrował poniżej 16 sekund (15.96) i nikt na naszym kontynencie nie pobiegł jeszcze tak szybko. To wszystko pokazuje jak fantastyczna praca została zrobiona w klubach, z jak wielką siłą flyball powrócił do Polski. Mamy stowarzyszenie, mamy turnieje, mamy wiedzę, mamy sprzęt, mamy wspaniałych, zaangażowanych liderów w klubach, mamy wyszkolonych sędziów, mamy energię, mamy coraz lepszy klimat wokół flyballu, mamy ZDUMIEWAJĄCE sukcesy międzynarodowe – mamy zatem wiele atutów w dłoni.

Potrzebujemy jednak nowych klubów, nowych drużyn, by walka w dywizjach była bardziej emocjonująca. Jak trudno założyć nowy klub wie każdy, kto zakładał. Wspierajmy zatem każdą nową inicjatywę flyballową, bo nie jest im lekko i nie będzie jeszcze przez jakiś czas, gdy przyjdzie płacić bolesne “frycowe” podczas pierwszych startów. Bieżący rok pokazał jednakowoż, że jesteśmy niewiarygodnie zmotywowani i zdolni, co pokażę na kilku przykładach.

Tczewska drużyna Ultra z braku kompletu wyszkolonych psów zadebiutowała na Dog Games Spring w postaci konglomeratu utworzonego z PSYchosis. W Round Robin UltraPsycho z trudem uzbierali 6 punktów, ale drugie miejsce w Double Elimination zdobyli pewnie z czasem 22.48. Podczas DG Summer powtórzyli ten czas, ale po pechowym rozstawieniu wyjechali po Double Elimination na ostatnim, 8 miejscu. Tym razem jednak wystąpili już własnymi, tczewskimi siłami! Podczas Dog Games Fall drużyna Ultra Flyball Tczew poprawiła rekord Klubu o … 2 sekundy! Przegrała tylko z drużynami, które zajęły dwa czołowe miejsca zajmując ostatecznie miejsce tuż za podium!

Tarnogórska drużyna Triggers zaczęła sezon fantastycznie – dominowali w dywizji 3, czas 21,82 wystarczył by w niej niepodzielnie rządzić. Na letnich zawodach rekord został poprawiony, lecz siła drużyn w dywizji 2 nie pozwoliła wywalczyć miejsca lepszego niż 5. Poprawa czasu jednak wystąpiła – 21,32. Na DG Fall Triggersi przyjechali bez swojego lidera i mimo braku sukcesu w Double Elimination urwali z rekordu kolejne ułamki sekundy osiągając 21,11!

Trzeci przykład – Warriors. Z pokorą przyjęli “zimny prysznic” na Dog Games Spring – były tylko dwa ukończone wyścigi, z czasami odpowiednio 30 sekund i 60 sekund. Na DG Summer przedostatnie 3 miejsce, ale czas… 20.31!!!! Musiało to dawać do myślenia. I rzeczywiście, Warriors, zgodnie z nazwą walczyli jak lwy i zakończyli jesienne Dog Gamesy na 3 miejscu! Dodatkowo, jako czwarty polski klub mają złamaną barierę 20 sekund – ich rekord, to 19,51!!

Powyższe historie muszą wprawiać w zachwyt. Wydaje się, że polskie drużyny nie mają czasu by “zasiedzieć” się na poziomie dwudziestosekundowym, skoro muszą, z braku wolniejszych drużyn, konkurować z takimi lokalnymi potentatami jak Psychosis, czy Woof. Oznacza to zapewne, że wspomniane właśnie kluby oraz Fractal (vel Gypsies vel, Turbomegagrzmotozord, vel TNT) za chwilę zaatakują poziom szestastosekundowy (zarezerwowany dotąd dla Unleashed) co zaostrzy rywalizację w dywizji 1. Nie grozi nam zatem nuda w drugim roku istnienia Związku Sportu Flyball, a, biorąc pod uwagę zapowiedzi silnych drużyn zagranicznych, możemy spodziewać się spotęgowania emocji i poziomu sportowego naszych zawodów.

Dziękuję wszystkim członkom Związku Sportu Flyball za zaangażowanie i liczę na jeszcze większe, dla naszego wspólnego flyballowego dobra.

fotografie: Anna Radomska oraz Triggers Flyball Team